Bankovní registr klientských informací (BRKI), co je a k čemu slouží?

0

Dá se říct, že bankovní registr klientských informací shromažďuje finanční údaje klientů, kteří si u některé bankovní společnosti vyřizují nebo už čerpají úvěr. Jedná se o fyzické osoby – občany i podnikatele, kteří jsou v jakémkoliv procesu úvěrového řízení. Bankovní registr klientských informací nebo také zkráceně BRKI obsahuje pozitivní i negativní záznamy a bankám tak pomáhá lépe se orientovat v bonitě svých klientů.

BRKI může být výhodný nejen pro banky, ale také pro klienty

BRKI je tedy registr, který shromažďuje veškeré úvěrové údaje žadatelů o půjčku. Mají do něj přístup všechny banky, případně další osoby, které stanoví zákon. Nejspíš dobře víte, že s žádostí o půjčku bance dáváte i souhlas se zpracováním vašich osobních údajů. Pro registr BRKI vaše svolení banka ani nepotřebuje, protože jí to umožňuje zákon o bankách. Souhlas však žádá pro případ, že by potřebovala nahlédnout i do nebankovního registru. Jak je známo dnes se s nebankovními půjčkami roztrhl pytel.

BRKI je jasně výhodný pro banky, protože ty díky informacím v registru při uzavírání smlouvy moc dobře ví, s kým mají tu čest. Výhodný však může být i pro klienty a to v tom případě, že svůj úvěr řádně splácí. V takovém případě mají v registru pozitivní záznam i pozitivní úvěrovou historii. K takovým klientům jsou pak banky mnohem vstřícnější.

Co všechno v bankovních registru klientských informací najdete?

V registru najdete všechny identifikační údaje klienta a informace o jeho úvěrech. Ať už o těch, které probíhají, proběhly či se k podpisu smlouvy teprve schyluje. Informace o úvěrech jsou v registru uloženy po celou dobu trvání úvěru a pak ještě 4 roky po jeho skončení.

BRKI je dobře zabezpečený systém, a proto se nemusí klienti bank obávat, že by došlo ke zneužití informací. V případě, že byste však nějakou chybu přece jenom zaznamenali, je potřeba neprodleně se obrátit na klientské centrum BRKI, aby mohlo dojít k nápravě.

Rate this post

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here