Bezpečnostní zámky a dveře: Co byste o nich měli vědět?

0

Opatrnosti není nikdy dost a mnoho lidí proto v dnešní době dává přednost místo běžných dveří či zámku těm bezpečnostním. Ptáte se, na kolik toto opatření vyjde? A opravdu jsou tyto dveře a zámky bezpečné?

Bezpečnostní dveře

Na začátek si pojďme tyto dveře trochu představit. U každých z nich se rozlišuje tzv. bezpečnostní třída, pro niž se používá stupnice od 1 do 6. Dveře s bezpečnostní třídou 1 neodolají ani fyzické síle či jednoduchým nářadím. Pokud náhodný zloděj narazí na takové dveře, bez problému si s nimi poradí. Naopak pokud spadají dveře do bezpečnostní třídy číslo 6, potřebují zloději nejenom elektrické nářadí, ale i znalosti zabezpečovacího systému.

Bezpečnostní dveře také mají větší množství zamykacích bodů – to znamená, že se nezamykají jen v místě vedle kliky, ale hned v několika místech. Těchto bodů může být i více než 20. Pro dveře je charakteristická i vyšší hmotnost a tloušťka, často jsou i do určité míry odolné proti požáru. Setkat se můžete také s protihlukovou izolací a nekopírovatelnými klíči, panoramatické kukátko pak bývá už zpravidla samozřejmostí.

Ceny bezpečnostních vchodových dveří začínají zhruba na 16 000 Kč, pokud si však budete chtít pořídit výkonnější bezpečnostní dveře, připravte si spíše 20 000 Kč a více.

Bezpečnostní zámky

Další alternativu může představovat pořízení bezpečnostních zámků. Zde je cena výrazně nižší.

Bezpečnostní vložky nabízejí ochranu proti vyhmatání, rozlomení či odvrtání, často k nim náleží i speciální klíč. Stejně jako u bezpečnostních dveří, i v případě vložek bývá posuzována bezpečnostní třída. Cena je opět různá – nejlevnější bezpečnostní vložky lze koupit zhruba za 400 Kč, kvalitnější se pak pohybují v řádech tisíců korun.

Investice, která se vyplatí?

Člověk nikdy nemůže předem vědět, zda se právě jeho byt či dům nestane útokem zlodějů. Bezpečnostní dveře a zámky tedy představují skvělou alternativu, jak mít o něco klidnější spaní.

Důležitý je však správný výběr. Dveře bezpečnostní třídy číslo 1 a 2 nejsou příliš dobrou ochranou proti zlodějům – zpravidla si s nimi totiž poradí i bez znalosti bezpečnostních zámků a s běžným nářadím. Bezpečnostní dveře do bytů či domů by měly mít tedy nejméně bezpečnostní třídu číslo 3. Ideální je také nechat si dveře namontovat od odborníků. Počítejte i s tím, že namontování vyžaduje i nové zárubně.

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here