Dost často mě překvapuje, když vidím obrovské množství lidí, kteří vůbec nedbají na bezpečnost svých dat. S tímto problémem se ve velké míře setkáváme nejen u jednotlivců, ale dokonce u firem, kde by případné poškození dat mohlo mít nedozírné důsledky.
Než si doporučíme nějaké řešení, pojďme se podívat na možné příčiny poškození či ztráty souborů.
4 nejčastější příčiny ztráty dat
- Může se stát, že vám počítač někdo odcizí. V takovém případě ztrácíte přístup k zařízení a neexistuje žádný způsob, jak byste z něj mohli data vydolovat.
- Počítač vám napadne virus. Za těchto okolností existuje šance na záchranu souborů, protože máte stále přístup k pevnému disku. To však neplatí vždy. I v případě, že by vám odborná firma dokázala data zachránit, ceny za tuto službu se mohou vyšplhat do takových výšin, že by bylo levnější koupit nový počítač.
- Dojde ke zničení počítače, například při živelné katastrofě jako povodeň či požár.
- Pevné disky jsou zařízení jako každé jiné. I ty se mohou poškodit během provozu, a to bez jakéhokoliv zavinění z vaší strany.
Jak si umíte představit, výše uvedeným problémům nelze vždy zabránit. Minimalizaci možných následků však máte ve svých rukou. Pokud provádíte pravidelné zálohování, můžete data kdykoliv obnovit.
Jakým způsobem zálohovat pevný disk?
Na začátek si uveďme velmi jednoduchý a tradiční způsob. Koupíte si externí pevný disk a čas od času na něj zkopírujete data ze svého počítače. Největší předností tohoto postupu je asi jeho jednoduchost. Na druhou stranu vždy ztratíte alespoň nějaká data. Čím častěji však zálohy provádíte, tím méně jich bude.
S externím pevným diskem můžete pracovat i sofistikovaněji. Existují programy, díky nimž ho připojíte k počítači a software se již postará o zálohování v reálném čase. V takovém případě neztratíte vůbec žádná data, dojde-li k poškození pevného disku vašeho počítače. Nastane-li však živelná katastrofa nebo navštíví-li váš domov zloděj, pravděpodobně přijdete jak o data z počítače, tak o zálohu.
Jak tomu předejít?
Své soubory můžete zálohovat v cloudu, tedy na vzdáleném serveru. Například Google Drive vám nabízí až 15 GB prostoru zdarma pro vaše soubory. Možná se vám to nezdá mnoho, ale pro to nejdůležitější, co potřebujete uchránit před zkázou, to často stačí. Nicméně chcete-li mít uloženo na vzdáleném disku veškerý obsah počítače, můžete se rozhodnout pro měsíční tarif, který nabízí mnohonásobně více místa.
Zálohování souborů tímto způsobem vůbec není složité. Stačí si stáhnout speciální program pro synchronizaci obsahu PC s Google Drive. Ten funguje tak, že si zvolíte adresáře ve svém počítači, které chcete z Google Drive synchronizovat. Vy se nemusíte o nic starat a celý proces probíhá naprosto automaticky.
V čem spočívají výhody a nevýhody tohoto řešení? Jako hlavní přednost bych zmínil, že nepřijdete o žádná data ani v případě, že dojde k totálnímu zničení vašeho pevného disku. Na druhou stranu ne každého nadchne představa, že se jeho citlivá data nacházejí na serveru, ke kterému nemá fyzický přístup a nemůže tušit, jak dobře jej provozovatel zabezpečil.
Souhlas.
Zálohovat systém na Google Drive je asi tak bezpečné, jako sdílet soukromé fotky na Facebooku.