Dálniční známka 2020: Ceny, platnost a kde ji koupit

0

Ačkoli do konce roku zbývá ještě poměrně dost času, už za necelé 2 měsíce, tedy od 1. prosince 2019, začnou platit dálniční známky na rok 2020. Jaká bude jejich cena a platnost? A víte, na jaké místo kupón nalepit?

Různé varianty známky

Stejně jako v minulém roce, i letos jsou v nabídce 3 varianty známky – roční, měsíční a desetidenní. Ani ceny se nezmění – roční známka vás vyjde na 1500 Kč, měsíční na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

A co platnost?

V případě desetidenní a měsíční známky se asi o platnosti zmiňovat nemusíme. Jak je to ale se známkou roční? Ačkoli se jedná o kupón na rok 2020, jeho platnost se dotýká i roku 2019 a 2021. Platí totiž od 1. prosince roku 2019 do 31. ledna 2021. Pokud si ji tedy pořídíte začátkem prosince, získáte 2 měsíce k dobru.

Ovšem pozor! Bohužel neplatí, že by známka byla platná rok (tedy 12 měsíců) od zakoupení – když si tedy zakoupíte známku v květnu, její platnost bude stále jen do 31. ledna roku 2021.

Kde známku koupit?

Dálniční známky seženete hned na několika místech. Tou pravděpodobně nejjednodušší možností je nákup na čerpací stanici. Navíc můžete zastávku spojit s tankováním či občerstvením.

Čerpací stanice samozřejmě nejsou jediným místem, kde lze známku koupit. Vyrazit pro ni můžete i na poštu či do některých supermarketů. Místa, kde se známka prodává, jsou vždy označena.

Správné místo na čelním skle

Známku už máme, tak kam s ní? Vyplněná známka patří do pravého dolního rohu čelního skla

Nemalá pokuta

A co když se vydáte na zpoplatněnou dálnici bez kupónu? Pak se vystavujete riziku pokuty ve výši až 5000 Kč v blokovém řízení či 100 000 Kč ve správním řízení.

A jaké změny dálniční známku čekají v dalších letech?

V roce 2020 se u dálničních známek mnoho nemění, to se však nedá říci o následujících letech. Papírové kupóny by totiž měly nahradit známky elektronické

Ať se vydáte na dálnici či okresní silnici, samozřejmostí by mělo být dodržování dopravních předpisů. Kromě toho, že tak snížíte riziko dopravní nehody, vyhnete se pokutě. Věděli jste například, že za řízení s telefonem v ruce můžete kromě pokuty přijít i o 2 body? Vyplatí se vyhnout i rychlé jízdě – při větším překročení povolené rychlosti můžete i na několik měsíců přijít o řidičák!

3/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here