Jordan Belfort, jak dnes žije pravý Vlk z Wall Street

0

Prodej mi tohle pero. Ehm…je to… je úžasné. Pro profesionály… Můžete s ním zaznamenat své myšlenky. Každý ho chce…. OK, MŮŽEŠ PRO MĚ NĚCO UDĚLAT? DÁŠ MI AUTOGRAM?…Nemám pero…. Přesně!! Nabídka a poptávka. Že vám tato slova utkvěla v hlavě, ale nevíte, odkud je znáte?

Pomůžu vám, pronesl je člověk, který ztvárnil miliardáře, který víc vydělával, než stačil utrácet. Člověk, který věděl jak dělat byznys, nejlepší obchodník světa, co obral své klienty o stovky milionů dolarů. Chtěl mít všechno nejlepší, největší dům, nejrychlejší auto, nejhezčí ženu, nejdražší víno, nejkvalitnější drogy a k tomu potřeboval nespočet peněz.

Přitom pocházel z obyčejných poměrů, rodiče byli účetní a snažili se zařídit Jordanovi lepší život. Matka chtěla doktora, nakonec začal studovat zubařinu. 

Jordan Belfort, alias vlk z Wall Street pochopil však velmi rychle, že pokud chce být bohatý, musí dělat sám na sebe, zároveň si ověřil, že dobré vzdělání nezajistí bohatství, a pokud bude chtít dosáhnout něčeho víc, bude muset riskovat.

4 miliony dolarů za 1 minutu

Dokázal během minuty vydělat i 4 miliony dolarů. Jeho tajemství úspěchu? Byl skvělý manipulátor a řečník. Uměl neuvěřitelně motivovat. Svým lidem zařizoval team-buildingy v trochu jiném duchu, než jak je známe dnes. Prostitutky, drogy a nikdy nekončící zábava. Svou firmu popsal takto: „Nebylo mnoho společností, které by měly prostitutky v přízemí, drogové dealery na parkovišti a exotická zvířata v šatnách, a každý pátek soutěže ve vrhání trpaslíků“.

Své podřízené vybíral podle jednoduchého klíče, museli být mladí, chudí, s touhou po penězích, protože když vydělávali oni, vydělával on. Jeho život byla nikdy nekončící párty, během které ničil majetek a život svůj, ale i ostatních. Krach manželství a drogová závislost jsou jen jedním z dalších mnoha pohledů na jeho život.

Bezcenné akcie = cesta k cennému majetku, to byl Stratton Oakmont

Jak asi jeho životní příběh napovídá, nemohl být natolik úspěšný jen z prodeje, i když nepopíráme jeho talent, nejspíš nás napadne otázka, co za tím vším bylo? Jeho firma Stratton Oakmont okradla spoustu lidí.

Trik byl jednoduchý, makléři prodávali bezcenné akcie, které byly k ničemu. Tyto akcie vlastnil samozřejmě Belfort, pořídil je vlastně jen z toho důvodu, aby je mohl prodávat a jejich cena tak rostla. Ve chvíli, kdy byl zisk dobrý, firma je prodala a jejich hodnota prudce klesla. To mělo za následek jejich prudký pokles, a investorům tak nezbylo vůbec nic.

Jak ale donutil obyčejné lidi investovat? Učil své makléře podnikat, měli přesně naučený dialog a nesměli položit sluchátko dřív, než ten na druhé straně koupil nebo umřel. Nejdříve jim nabízeli akcie nějaké známé firmy a pak, protože se s nimi přeci spřátelili, jim nabídli tyto „falešné“ akcie. A jelikož lidé jsou od přírody důvěřiví, mnoho z nich bohužel opravdu nakupovalo.

Spolupráce s FBI

Na konci 90. let pak byl zatčen a odsouzen za zpronevěru a praní špinavých peněz. Veškerý jeho majetek byl zabaven a on sám díky své spolupráci s FBI při vyšetřování dokázal přežít i tuto životní etapu. Z původního třicetiletého trestu, který mu hrozil, nakonec odseděl pouhých 22 měsíců.

Jak dnes vypadá Jordan Belfort

Klidný život na pláži?

Dnes žije poklidným životem a splácí obrovské dluhy. Má svůj dům na pláži v Los Angeles. Je motivačním řečníkem a tak může ostatním předat něco ze svého podnikatelského umu. A že se mu daří, lidé z celého světa se k němu jezdí naučit, jak obchodovat. I on sám jezdí přednášet po celém světě a dokonce byl i u nás. 

Napsal knihu a vydělává i z filmových práv. Jak tvrdí on sám, pokusil se tak alespoň trochu změnit názor ostatních na svou osobu, pro jiné je to jeho snaha více se zviditelnit, pochlubit a vydělat. Zda si jeho knihu přečetli, nebo film o něm viděli i podvedení klienti, to už se asi nedozvíme. Pro mnohé je to jen další výsměch, nejen že je obral o životní úspory, ale teď je využívá znovu a prodává jejich příběhy. Jako většina podobných však mluví o svém nesporném talentu, který bohužel využil pro špatný byznys.

I když si vydělává dobře, polovina peněz jde na odškodnění lidí, které v minulosti připravil o peníze. Jeho nynější dluh se pohybuje okolo 100 milionů dolarů. Většina si je však jistá, že své veškeré příjmy neuvádí, přeci jen je to pořád vlk z Wall Street a ke své přezdívce nepřišel jen tak.

Foto: Shutterstock

5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here