Kupujeme zimní pneu: Na co si dát pozor?

0

Podzim už je v plném proudu a s ním přichází kromě chladnějšího počasí i ideální čas na nákup zimních pneumatik. Ačkoli je na přezutí pneu ještě čas, je dobré si na nákup zimního obutí myslet už nyní. To samozřejmě neplatí v případě, že přezutí necháváte kompletně na pneuservisu. Na co si však dát pozor, pokud se rozhodnete zimní obutí koupit sami?

Zkontrolujte hloubku vzorku zimních pneumatik

Máte pocit, že vaše pneumatiky z předchozích let jsou stále ještě v dobrém stavu? Získejte jistotu a ověřte si to! Hloubka dezénu v hlavních drážkách musí dosahovat velikosti 4 mm (u vozidel do 3,5 tuny) a 6 mm u vozidel nad 3,5 tuny. V případě zimních pneumatik je navíc dostatečná hloubka dezénu ještě důležitější než u pneumatik letních.

Starší pneumatiky jsou však spojeny ještě s jedním rizikem: postupem času tvrdnou a ztrácejí své vlastnosti. Pokud tedy máte pneumatiky už několik let, je možná čas je vyměnit za nové.

Rozměry jsou základ

Asi není třeba zmiňovat, že před výběrem pneumatik bude třeba zjistit si jejich rozměry. Ty najdete napsané přímo na boční straně gumy.

Nová, či z druhé ruky?

Faktem zůstává, že mnoho lidí ve snaze ušetřit volí nákup pneumatik z druhé ruky. Následně se radují z toho, jak levně nakoupili. Pneumatiky mají přece super vzorek, vypadají jako nové. S takovým nákupem je však spojeno jedno riziko: víte přesně, jak je obutí staré? Jak už bylo zmíněno, s postupem času pneumatiky tvrdnou a ztrácení své vlastnosti. Asi není třeba zmiňovat, že taková guma nepředstavuje příliš dobrý kup.

Štítek napoví

A jak zjistíte, jak kvalitní je pneumatika, kterou se chystáte koupit? Napoví vám štítek! Na něm najdete celkem 3 podstatné informace: hlučnost, přilnavost na mokrém povrchu a vliv na spotřebu paliva. Hlučnost je označena konkrétním číslem (uváděných v dB), přilnavost a vliv na spotřebu se pak uvádějí na stupnici od A do G. Jak asi tušíte, písmeno A znamená nejlepší skóre.

S rozumem v koních? Nechte si poradit!

Nevíte, jakou značku vybrat? Dejte na recenze a hodnocení jiných zákazníků. Stejně tak se můžete poradit se známým, který autům rozumí. Názory ostatních můžete získat i z různých diskusí. Ačkoli není nákup zimních pneumatik nic složitého, může se stát, že bude tento počin nad vaše síly. Pak nezoufejte a svěřte přezutí do rukou dobrému pneuservisu.

2.5/5 - (2 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here