V České republice žije přes 23 tisíc bezdomovců

10

V současné době žije v ČR bez domova asi 23 830 osob, z toho 2600 dětí. K takovým závěrům se dobralo rozsáhlé šetření Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, který své poznatky shrnul v publikaci Sčítání osob bez domova v České republice 2019.

Počty bezdomovců dříve a nyní

Uvedené číslo platí konkrétně pro jaro 2019. Sčítání proběhlo v dubnu tohoto roku. Podílelo se na něm celkem 403 obcí a dalších spolupracujících institucích. Osoby bez domova se monitorovaly v azylových domech, domech na půl cesty, obecních ubytovnách, vězeňských a zdravotnických zařízeních.

Prudký nárůst bezdomovectví v ČR odstartoval ekonomickými a politickými změnami po roce 1989. Do té doby oficiálně vládnoucí režim bezdomovectví postihoval, neboť tyto osoby mohly být potrestány za příživnictví. Výrazným sociálním problémem se bezdomovectví stalo až v novodobé historii ČR.

Nejmarkantnější je situace v Moravskoslezském kraji (asi 3 540 osob), v Praze (přibližně 3 250 osob) a v Jihomoravském kraji (2 450 osob).

Kdo jsou bezdomovci v ČR

Bez domova jsou převážně muži. Poměr je uváděn jako 8 z 10 osob bez střechy nad hlavou.

Týká se to hlavně osob přespávajících venku či v noclehárnách, kde muži dominují. V azylových domech je situace jiná, přebývá v v nich 30 % žen, 38 % mužů a 32 % dětí.

Přibližně polovina monitorovaných osob žije venku nebo využívá přechodné nízkoprahové noclehárny pro osoby bez přístřeší. Pod pojmem „venku“ se rozumí osoby žijící na ulici nebo ve veřejném prostoru bez příbytku, např. ve stanech, autech, vagónech, podmostích, squatech, cizích zahradních chatkách, garážích, sklepech.

Druhá polovina takovýchto osob žije především v přístřeších pod hlavičkou sociálních a ubytovacích služeb, dále pobývá v azylových domech, obecních ubytovnách pro osoby bez přístřeší, v domech na půl cesty. Započítány jsou i ty osoby, které se v době sčítání nacházely v nemocničních zařízeních (nejčastěji v psychiatrických léčebnách) a ve vězeňských zařízeních.

4.2/5 - (5 votes)

10 KOMENTÁŘE

 1. Nebylo by od věci zřídit v určitých a vhodných lokalitách měst s výskytem lidí bez domova stany nebo přistavit obytné kontejnery,aspoň v zimních měsících na přespání. S podmínkou úklidu přilehlé lokality.

 2. Víte, já pracoval na přelomu devadesátých a dvoutisících na hlaváku v Praze. Těch bezdomovců tam byla hromada. Přitom hned vedle U Bulhara byly technické služby. Nechal se tam nafasovat vozejček, koště, lopata, hrábě a oranžová vesta a za asi pětikilo na den zametat ulici.
  Za dvě stovky na den se dá v Praze sehnat ubytovna s teplou vodou a postelí. Za dvě stovky na den se slušně najíte a když vydržíte čtrnáct dní, ušetříte pár stovek, za ně se v second handu slušně oblečete a můžete se jít poptat po něčem lepším než zametání, v Praze práce vždycky byla.
  Ale to by znamenalo jít na toho Bulhara v půl šestý ráno a střízlivej. Myslíte si, že když bezdomovec na hlaváku vyžebral peníze, že si koupil jídlo? Krabicák a tabák, víc ho nezajímalo..

 3. Nu je mi s toho smutno,kam se naše společnost dostala po třicetiletem kapitalistickém slibovaném blahobytu,pánu chartistu.Vite nikdy bych neříkal,že se mi to nemuže stát,člověk spadne na dno,ani neví jak ,ta nenávist v naší společností nikdy nebyla co je dnes,za takovu demokracii založenou na strachu vám děkuji,ta blbá nálada,už trvá dlouho.

 4. Většina bezdomovců nechce a nebude makat a takový svobodný život jim vyhovuje.Za komunistů kdo nemakal šel sedět za příživnictví.Bezdomovcem se může člověk stát z jakýchkoliv důvodů ale zaleží na každém jak se postará s té šlamastiky dostat a né se nechat živit od jiných bez vlastního přičinění.
  Hlavní problém je stát a jeho vládnoucí elita která řeší jenom svoje plná korýtka a na občany kteří je volili kašlou.

 5. Vy si myslíte, že za bolševika nebyli bezdomovci? Byli, ale nesmělo se o tom psát a mluvit. Jako o drogách a politických vězních.

 6. Je to katastrofa. i psi mají útulky. Každou zimu desítky lidí umrznou. Ubytovny, noclehárny a azylové domy jsou přeplněné. Vyspělá společnost není schopná zabezpečit pro své občany to nejnutnější k přežití, střechu nad hlavou. Pokud vím, v Praze je jen jedna sprcha pro bezdomovce. V Naději u hlavního nádraží.
  Jen jedna pro několik tisíc bezdomovců. Proto musí lidé v MHD trpět smradem, který někteří vydávají.
  Proč? Na to nejzákladnější nejsou peníze?
  Lidi nemají rádi bezdomovce, protože se podvědomě bojí, aby sami tak nedopadli. Kdo si myslí, že mu to nehrozí, je ve velkém omylu. Může se to stát každému. A že bezdomovci pijí alkohol? Chtěla bych vidět toho, kdo by byl měsíc na ulici ve špíně, v zimě a bez jídla, kdo by se nenapil. Je to často jediný únik z bezvýchodné situace.

  • Milá Grácie, o kolik bezdomovců se staráte vy? Kolik jich živíte a šatíte, kolika jste pomohla se z toho vyhrabat? Ti dospělí lidé musí chtít napřed sami, a ne čekat, že se o ně bude někdo starat! Jako v Africe, že, neustále se pomáhá a stejně se to míjí účinkem.

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here