Snížení spotřeby plastu není složité a navíc ušetříte peníze

0

Plastový odpad je velkým problémem současnosti. V době, kdy jsou oceány zamořeny plasty, se kdekdo z nás zamýšlí, jak množství vyprodukovaného odpadu snížit. Proto vám dnes přinášíme několik základních tipů, které jsou vhodné opravdu pro každého. A co více – pravděpodobně díky nim ušetříte i nějakou tu korunu!

Plastové lahve – nejlevnější už okolo 100 Kč

Troufáme si říci, že jedním z největších zdrojů plastového znečištění jsou plastové lahve. Mnoho lidí kupuje minerálky či jiné nápoje v PET lahvích, které později vyhazují. V lepším případě pak končí tento odpad v kontejnerech na plasty, v tom horším v komunálním odpadu.

Čím tedy nahradit „petky“? Ideální jsou lahve skleněné či nerezové. Ne zcela optimální, ale stále přijatelnou variantu pak představuje plastová lahev na opakované použití. Nápoj si sice budete muset připravit sami, pokud ale sáhnete například po ovocném sirupu, budete si moct být jistí, že jeho chuť bude výborná!

Skleněnou lahev koupíte už za necelých 100 Kč, ceny nerezových pak začínají na 200 Kč.

Nákupní tašky

Ruku na srdce – velká část z nás míří na nákupy bez tašky. Říkáme si, že si ji přece zakoupíme společně se zbožím. Často jsme pak svědky situace, kdy rodina vytahuje z kufru auta nákup ve 3 i 4 plastových nákupních taškách. A přitom právě tyto tašky můžete ze života vyřadit opravdu jednoduše. Stačí si pořídit ty látkové, které je možné používat stále znovu. Na internetu jich navíc seženete opravdu velké množství, často s velmi hezkým motivem. Příznivá je i cena – nejlevnější seženete už za 20 Kč. A co když se vám nezdají látkové tašky příliš přitažlivé? Pak máte samozřejmě mnoho dalších možností – vlastní nákupní košík či síťovaná taška jsou jen některými z nich!

Rychlé občerstvení

Rádi byste něco k jídlu, ale nestíháte si nic připravit? Častou volbou může být v tomto případě návštěva rychlého občerstvení. Pokrmy však většinou dostanete v plastovém obalu. Pokud již předem víte, že na oběd budete mít málo času, raději si připravte pokrm doma a vezměte si ho s sebou v krabičce.

Zbavte se plastových sáčků a pytlů do košů

A co mikrotenové sáčky a pytle do košů? I v tomto případě můžete přírodě odlehčit. Místo mikrotenových sáčků na svačiny si pořiďte svačinový box či obal, který je možné používat opakovaně. Plastové pytle do koše můžete zase nahradit těmi papírovými.

Svačinové boxy pořídíte už za několik desítek korun, děti si navíc určitě rády vyberou z velkého množství motivů.

Dvakrát měř, jednou řež

Na závěr pro vás máme jedno zlaté pravidlo. Dobře známé „dvakrát měř, jednou řež“ totiž platí i v tomto případě. Před tím, než si koupíte další balení kosmetiky v plastovém obalu, dítěti novou plastovou hračku, či si dáte kávu z automatu, zvažte, zda tyto věci opravdu potřebujete. Je nutné kupovat další tělové mléko, když už máte doma další 3? Není lepší si místo kávy z automatu pořídit termohrnek a připravit si kávu vlastní? Snažte se pořizovat si jen věci, které potřebujete, a zároveň zvažujte, zda přeci jen neexistuje způsob, jak se plastu vyhnout.

Samozřejmostí už by pak v dnešní době mělo být třídění odpadu. Pamatujte, že je však rozhodně lepší množství tohoto odpadu minimalizovat, než jen spoléhat na recyklaci. Planetu máme pouze jednu a již nyní je plast obrovským problémem. Měli bychom se proto snažit být k ní ohleduplní. A nezapomeňte – i malá pomoc se počítá!

4/5 - (4 votes)

Zanechat komentář:

Please enter your comment!
Please enter your name here